VIN SANTO "TEGRINO" DOC CANTINE LEONARDO DA VINCI

TUOTTAJA: Cantine Leonardo da VinciTegrino

ALUE/LUOKITUS: Toscana/ Bianco dell’Empolese DOC

RYPÄLELAJIKE: Trebbiano toscano, Malvasia del Chianti e San Colombano

TUOTANTOALUE: Vinci Toscanan maakunnassa.

VILJELY: Viljelyssä käytetään Guyot-menetelmää. Köynnökset kasvavat kalkkikivisessä ja savisessa maassa. Köynnöstiheys on 3 500 köynnöstä/hehtaari.

VIININ VALMISTUS: Rypäleet korjataan käsin täysin kypsinä ja niiden annetaan rusinoitua olkimatolla kuuden kuukauden ajan. Rypäleet puristetaan kevyesti ja mehun annetaan fermentoitua pienissä tammitynnyreissä (70 l) ja barrique-tynnyreissä noin neljän vuoden ajan. Viini kypsyy vielä pullotettuna 6—8 kuukauden ajan.

VIININ LUONNEHDINTA
Väri: Meripihkan keltainen. Lasissa tiiviit kyyneleet. Tuoksu: Miellyttäviä kuivahedelmien aromeja hunajaisin vivahtein. Maku: Runsas ja samettinen suutuntuma, intensiivinen ja viipyvä.

Viinit

Il Vino...

Viini merkitsee hetkeä kokoontua yhteen hyvässä seurassa. Jo ikivanhojen sivilisaatioiden tuntemana se on Lännen symboli

Enrico Bernardo - viinimestarien MM 2004-voittaja